Ušetríme Vám 60% vody

Spotreba vody v domácnostiach

Spotreba vody v domácnostiach tvorí priemerne 10% z celkovej svetovej spotreby vody.

Na osobu je to denne asi 100 litrov. Existuje pár drobných, zato o to účinnejších rád, ako znížiť spotrebu vody u Vás doma. Niekedy stačí zmeniť zaužívané zvyky.

Zníženie spotreby vody je taktiež dôležité z environmentálneho hľadiska. Čistá pitná voda vôbec nie je takou samozrejmosťou ako sa nám zdá. A priznajme sa, kto by nebol rád ak by sa účet za spotrebovanú vodu znížil o nemalú sumu, ktorú by vedel použiť na vhodnejší účel?

Kúpanie vs. sprchovanie

Najviac vody sa spotrebúva pri hygiene, preto sa tu dá ušetriť najviac. Pritom nejde o to, aby sme sa umývali menej často, ale o dennú spotrebu 150-180 litrov, ktorých môžeme spotrebovať rozumnejšie. Výrazné zníženie spotreby prináša ak namiesto kúpeľa si doprajeme sprchu. Pričom neklesá iba spotreba vody ale s tým spojená spotreba plynu alebo elektriny na ohrev vody.

Kúpanie sa zosumarizovane znamená trikrát toľko spotrebovanej energie ako sprchovanie sa.

K 3-minútovému sprchovaniu sa je potrebných 30-50 litrov vody a 1-1,7 kWh elektrickej energie, pričom ku kúpeľu 150-180 litrov vody a 6 kWh elektrickej energie. Aj v prípade, ak sa sprchujeme 5-10 minút, jednoznačne ušetríme.

Ďalšie výhody sprchovania sa:

  • sprchovanie sa je o omnoho rýchlejšie a zaberie menej času ako zdĺhavé napúšťanie vane
  • prúdom vody zo sprchy sa dobre prekrvuje pokožka, zbavuje sa odumretých buniek a obnovuje sa prirodzená obranyschopnosť
  • zmyté nečistoty odtekajú okamžite do odtoku
  • môžete sa otužovať striedaním teplej a studenej vody a tím si zlepšovať kondíciu vášho  organizmu
  • jednoduchý prístup do sprchy spríjemní čas strávený v kúpeľni aj pre tých, ktorý majú ťažkosti s nastupovaním a vystupovaním z vane